У огледалу времена – српско грађанско друштво на размеђи векова кроз Збирку др Јована Милекића
Поводом манифестације Музеји Србије, десет дана од 10 до 10, у Градском музеју Суботице 15. маја 2015. године отворена је изложба Архива Војводине У огледалу времена – српско грађанско друштво на размеђи векова кроз Збирку др Јована Милекића. Ауторке ове изложбе су Сања Гавриловић, Љубица Будаћ и Леонила Павловић, архивисткиње Архива Војводине. Међу присутнима на свечаном отварању су били присутни и потомци доктора Јована Милекића. Окупљене посетиоце поздравио је директор Градског музеја Суботице Иштван Хуло, у име Архива Војводине говорила је Весна Башић, а о изложби један од аутора изложбе Сања Гавриловић која је и отворила изложбу.
Изложба приказује живот српског грађанског друштва на данашњој територији Војводине у другој половини XIX и први половини XX века и пружа податке како о политичком и привредном развоју Срба у Хабзбуршкој и Аустро – Угарској монархији, тако и о култури, уметности, историји приватног живота, удружењима, друштвима и моди. Документа садржеподатке из живота и делатности угледних српских личности различитих професија, значајних не само за регионалну, већ и националну историју. Исто тако изложба је саткана од писама, документа о делатности, диплома и одликовања, рукописа, нотних записа, проспеката, плаката, позивница (за изложбе, концерте, друштвене догађаје, свечане ручкове, венчања), разгледница (празничне, са путовања из земље и иностранства), дописница, породичних и личне фотографија, фотографија са разних свечаности, прослава, фотографија уметничких дела и слично. Велики број повеља и диплома из Збирке су значајне са аспекта историографије, а поједине представљају реткост (диплома Малтешких витезова). Многа докумената се издвајају изузетно занимљивим ликовним и графичким решењима. Такође, на многима се налазе својеручни потписи кнеза Михаила, краљева Милана и Александра Обреновића, као и Петра и Александра Карађорђевића. Најбогатије биографске одреднице односе се на угледну суботичку породицу Манојловић чији су представници били велепоседници, адвокати, јавни радници. Богатсво грађе Збирке обимом и визуелним изразом огледа се у документима везаним за рад Ђорђа Јовановића, вајара и академика, Теодосија Мраовића, архиепископа београдског и митрополита српског, Јована Петровића, министра војног, Евгенија Стојановића, композитора, Јелене Пауновић, пијанисткиње, Маре Ђорђевић Гргурове, глумице и многих других знаменитих личности. Део представљених докумената односи се на Краљевину Србију и то на историју коју су стварали између осталих и Срби пореклом са данашње територије Војводине.







МЕДИЈИ О АРХИВУ ВОЈВОДИНЕ
13. мај 2015. | 23:16 | Извор: РТВ
Изложба о Војводству Србије и Тамишком Банату
НОВИ САД – Архив Војводине дао је свој допринос обележавању 165 година од оснивања Војводства Србије и Тамишког Баната, изложбом драгоцених и јединствених експоната који осветљавају тај период националне историје.