Од 22. до 26. јула 2024. године у Културној станици Еђшег одиграо се други део креативног кампа Архива Војводине у оквиру Новосадског дечијег лета.
Прва тема ове недеље, била је зграда Бановине или „Дунавска лађа”, а прича испричана из угла „тате” овог велелепног здања архитекте Драгише Брашована. Деца су сазнала како је грађена, какви су били планови, а шта је од тих планова реализовано, какве тајне крије скупштинска кула и много других интересантних момената из историје овог здања. Инспирација за радионицу су нам били планови и записи Драгише Брашована, као и разгледнице Новог Сада из архивских фондова и збирки.
Другог дана, током радионице „ПЕKАР, ЛЕKАР, АПОТЕKАР, МОЛЕР, СТОЛАР…МОГАО САМ БИТИ ЈА!” – деца су сазнала које све степенице један ученик мора да прође да би постао мајстор свог заната. Како су се мајстори удруживали како би заштитили своје знање, каква су правила поштовали, а какве привилегије имали, шта су мајсторска, а шта калфенска писма и како су она изгледала клинци и клинцезе су кроз игру упијали. У наставку радионице на темељу оригиналних докумената из фондова Архива Војводине, правили смо заједно дипломе за учеснике кампа.
Безбрижни дечак са црвеном марамом и плавом капом, са цртежа који је стајао поред слова „П” у Буквару, данас се чини као део наше далеке прошлости. Поштен, Искрен, Одан, Неуморан, Истрајан и Радан – поред акронима ово су особине које би и данас требало да красе децу. О свевременим вредностима и идеалима пионира, празницима и радости коју су они доносили, дружењу и поштовању, деца су сазнала на радионици примењеног позоришта „ДАНАС KАДА ПОСТАЈЕМ ПИОНИР…” Како су изгледале пионирска књижица, титовка и црвена марама, а како гласила пионирска заклетва сазнали су из понуђених предмета. У креативном делу смо правили плаве титовке и мараме.
Претпоследња станица кроз архивску грађу била је радионица „ХАЉИНА, ТАШНА, ФРАK И KАМАШНА” – Развој грађанског друштва у XIX веку пратиле су и промене у начину одевања грађанског сталежа. Полако се напуштају елементи народних ношњи и прихвата грађански начин одевања диктиран из Беча и Париза као модних центара. Инспирисани фотографијама из збирке др Јована Милекића из Архива Војводине деца су искреирала модерне верзије одеће и уприличила мини модну ревију.
Последња станица МОЈ ПРИЈАТЕЉ НА ДВА ТОЧKА – Бицикл је једно од најстаријих превозних средстава. Овај чудесни двоточкаш донео је многе успомене и искуства људима. Деца су на полигону откривала правила вожње бицикла по граду и многе друге тајне које су повезане са бициклизмом.