Да време даривања није само током празника најбољи показатељ је акција коју је, током 2024. године, спровео Архив Војводине.
Наиме, наша установа је, уз благослов Српске православне цркве, обишла велики број манастира у Републици Србији, али и у земљама окружења, те их даривала књигама, из богате издавачке ризнице Архива.
За то време се обишло више десетина манастира: Крушедол, Гргетек, Велика Ремета, Ваведење, Старо Хопово, Раковац, Беочин, Врдник, Кувеждин, Ђипша, Привина Глава, Фенек, Беркасово, Бешеново, Јазак, Ново Хопово, Мала Ремета, Петковица, Шишатовац, Савинац, Грабово, Манђелос, Обед, Свете Тројице, манастир Свете Меланије, манастир Светог Марка, Фенек, Жича, Мало Средиште, манастир Васкрсења Христова у Каћу, Ковиљ, манастир Светог архиђакона Стефана у Сомбору, Хајдучица, манастир Свете меланије Римљанке у Зрењанину, Манастир Свете Тројице у Кикинди, Манастир у Бачком Петровом селу.
У земљама региона су поклоњене књиге из издавачке делатности Архива Војводине манастиру Јасеновац и Епархији осјечкопољске и барањске у Републици Хрватској, као и Српском културном и образовном центру „Свети Сава“, које се налази у селу Деска, у Републици Мађарској. Овај симболичан гест осликава жељу за подршком у очувању православне традиције и хришћанске мисли у тим крајевима.
У просеку је поклоњено 150 до 200 књига по манастиру, односно, установи.
Тако су многе, манастирске библиотеке постале богатије за више стотина књига, а појединим од њих су, управо, књиге које је поклонио Архив Војводине биле међу првима, те је на тај начин потпомогнуто формирање библиотечког фонда.
Осим манастира, Архив Војводине је поклањао књиге и другим научно-образовном институцијама, у земљи и иностранству.
Књиге су дариване: Научно-образовном културном центру „Вук Караџић“ из Тршића, Српској читаоници „Лаза Костић” и Народној библиотеци у Сомбору, као и Народној библиотеци у Краљеву.
Од иностраних институција културе, књиге су дароване: библиотеци у месту Ханушовце на Топлој и Канцеларији за словачку дијаспору (Република Словачка), Народној библиотеци у Билећи и Андрићевом институту у Вишеграду (Република Босна и Херцеговина), ЈУ Музеји и галерије Никшић, Народној библиотеци у Пљевљима и општини Пљевља (Република Црна Гора), Библиотеци Заједничког већа општина из Вуковара (Република Хрватска).
Књиге које су поклоњене се, претежно, баве тематиком страдања и опстанка српског народа, на овим просторима, а идеја је да се, на тај начин, сачува сећање на протекле догађаје из историје нашег народа.
Мало је рећи да су представници Архива Војводине свуда дочекани са пуно радости и љубави, а поклоњене књиге са одушевљењем прихваћене.
Поклањање књига ће се и убудуће наставити, а нада је да ће се и друге институције укључити у ову акцију, свака на свој начин и спрам својих могућности.