ОДРЖАНА КОНФЕРЕНЦИЈА „СМЕРНИЦЕ ЗА УСПОСТАВЉАЊЕ ЕФИКАСНОГ ДИГИТАЛНОГ НАСТУПА И ПРЕДСТАВЉАЊА УСТАНОВА КУЛТУРЕ У Р. СРБИЈИ“

ОДРЖАНА КОНФЕРЕНЦИЈА „СМЕРНИЦЕ ЗА УСПОСТАВЉАЊЕ ЕФИКАСНОГ ДИГИТАЛНОГ НАСТУПА И ПРЕДСТАВЉАЊА УСТАНОВА КУЛТУРЕ У Р. СРБИЈИ“

У уторак, 24. децембра 2019. године у Прес сали Министарства културе и информисања одржана је конференција „Смернице за успостављање ефикасног дигиталног наступа и представљања установа културе у Р. Србији“. У име Министарства културе и информисања скуп је отоворио и присутне поздравио Дејан Масликовић, помоћник министра за дигитализацију културног наслеђа и савременог стваралаштва, нагласивши значај дигиталних технологија за представљање установа културе данас када све више понуда најразличитијег квалитета конкурише садржајима из установа кутлуре за пажњу публике.

На скупу су говорили Жанка Шолајић из Канцеларије за ИТ и еУправу која је у излагању објаснила присутнима систем функционисања домена култура.гов.рс и одговарајућих мејл адреса, Предраг Милићевић испред Регистра националног интернет домена Србије који је осветлио улогу и значај националног интернет домена за представљање устанва културе, Адам Софронијевић из Универзитетске библиотке који је анализирао могућности и изазове који очекују установе културе у представљању садржаја корисницима, Мирко С. Марковић из Интернет клуба који је представио резутлате истраживања ове невладине организације у области дигиталне комуникације у култури и Младен Максић из компаније Плеј медија који је појаснио улогу сајта и значај рангирања сајтова које врши претраживач Гугл.

Конференцији је присуствовало више од 50 представника институција културе из целе Србије. Архив Војводине је на конференцији представљао Кристијан Обшуст, архивист на пословима матичне делатности.

Велики број питања која су присутни имали за говорнике указао је на актуелност покренутих тема и њихов значај за институције културе у Србији. Посебно интересовање представници институција показали су за могућности подршке презентовања садржаја на домену култура.гов.рс и временски оквир у коме ће ово бити омогућено за све установе културе, као и за методе превазилажења проблема недостатка обучених ИТ кадрова у установама културе. Кроз питања је указано на проблеме које установе културе имају у обезбеђивању обучених ИТ кадрова, а као могућа решења наведени су обука и целоживотно учење запослених који имају интересовање за ову област и ангажовање спољних сарадника и компанија. Представници институција изнели су више примера добре праксе у дигиталном наступу и представљању садржаја културног наслеђа и савременог стваралаштва на интернету и позвали представнике Министарства да наставе подршку институцијама организацијом оваквих скупова и обука којима се унапређују капацитети установа и запослених у култури. Скуп је завршен уз заједнички закључак да су техолошке могућности за представљање културе у дигиталном свету данас велике, а да је на нама да пронађемо начин да се то и изведе.

 

Scroll to Top