Пројекат „Зумирање Новог Сада” – осмо предавање

Пројекат „Зумирање Новог Сада” – осмо предавање

Тематска предавања о Jеврејима уживо преко Фејсбук мреже Архива Војводине

Данас 12. августа 2020. године у Архиву Војводине одржано је осмо од 16 предавања која тематски обухватају живот и рад Јевреја у Југославији и Србији током 20. и 21. века.

Други светски рат и ХолокаустХладни крематоријум, Јожеф Дебрецени

Проблем књижевне транспозиције историјског догађаја обухвата не само оне елементе који се уобичајено процењују књижевнотеоријским  алатима, него и, или много више, проблематику која није примарна у сфери књижевне интерпретације. Реч је, превасходно, о питањима историјске истине. И мада писац нема обавезу да се ње држи, шта више, историјски извори су само грађа књижевног текста, питање историчности не престаје да буде актуелно. Када је та грађа пишчево лично искуство, тада се интерпретативне стратегије још за један степен усложњавају. Јер, оне се прилагођавају тексту; никако обрнуто.

Роман Хладни крематоријум Јожефа Дебреценија управо је књижевност те врсте. Рано сведочење о личним искуствима током Холокауста, у случају овог романа, произвело је заправо врло сложену текстуру. Поступци обликовања нарације, књижевних јунака, коначно, текстуалних фигура, од читаоца траже рафинирану читалачку стратегију.

Овај роман, такође, отвара и питања књижевних канона простора у којем је написан. Језик изворника је мађарски, аутор је Јеврејин, а и тематика је јеврејска.

Но, да би се уопште покушало одговорити на неко од ових питања, потребно је, пре свега, да роман читамо.

И сваке наредне среде у наредних 8 недеља, средом у 12 сати у Архиву Војводине, др Гордана Тодорић, истраживач сарадник Центра „Моше Давид Гаон” Универзитета Бен-Гурион у Негеву (Израел), говориће о следећим темама:

  1. Други светски рат и Холокауст – ослобођење
  2. Послератне прилике у Југославији – јеврејска заједница
  3. Послератне прилике у Југославији – јеврејске теме у књижевности
  4. Распад Југославије – јеврејска заједница
  5. Памћење и заборављање – Ђорђе Лебовић
  6. Памћење и заборављање – Давид Албахари
  7. Памћење и заборављање – Филип Давид
  8. Памћење и заборављање – Партизанска Хагада, Шани Алтарац

Пројекат носи назив „ЗУМИРАЊЕ НОВОГ САДА”

Предавање путем ВИДЕО-записа може се погледати на следећем линку

Scroll to Top