Тематска предавања о Jеврејима уживо преко Фејсбук мреже Архива Војводине
Данас 26. августа 2020. године у Архиву Војводине одржано је десето од 16 предавања која тематски обухватају живот и рад Јевреја у Југославији и Србији током 20. и 21. века.
- Послератне прилике у Југославији – јеврејска заједница
Завршетак Другог светског рата и окончање спровођења Холокауста јеврејску заједницу затиче у веома тешком стању. Страховито искуство које су Јевреји искусили оставило је за собом шест милиона мртвих, али и огроман број оних који су преживљавањем у послератни живот понели неизбрисиву трауму. Јеврејима Југославије послератне године донеле су превасходно напор да се настави живот. Обнавља се рад Савеза јеврејских општина Југославије и појединих општина по већим градовима. У прво време, реч је превасходно о организовању подршке за елементарни опстанак повратника из логора, али се истовремено ради и на успостављању традиционалног јеврејског живота.
Ново, социјалистичко уређење, било је прилика да се покуша изградити праведније друштво. За велики део оних који се нису иселили у новоосновану Државу Израел, то јесте била и нада и реална могућност. У ту земљу, свој таленат и радну енергију уградили су и они изузетни појединци, без којих се историја овог региона у другој половини 20. века не може разумети. Хуго Клајн, Емерик Блум, Ели Финци, Исидор Папо, Оскар Давичо, само су неки од њих.
И сваке наредне среде у наредних 6 недеља, средом у 12 сати у Архиву Војводине, др Гордана Тодорић, истраживач сарадник Центра „Моше Давид Гаон” Универзитета Бен-Гурион у Негеву (Израел), говориће о следећим темама:
- Послератне прилике у Југославији – јеврејске теме у књижевности
- Распад Југославије – јеврејска заједница
- Памћење и заборављање – Ђорђе Лебовић
- Памћење и заборављање – Давид Албахари
- Памћење и заборављање – Филип Давид
- Памћење и заборављање – Партизанска Хагада, Шани Алтарац
Пројекат носи назив „ЗУМИРАЊЕ НОВОГ САДА”
Предавање путем ВИДЕО-записа може се погледати на следећем линку