У суботу 24. 8. 2024. године, на позив Удружења словачких великана, запослени Архива Војводине (директор др Небојша Кузмановић, помоћник директора Кристијан Обшуст и оператер у процесу дигитализације Владимир Мучибабић), присуствовали су државној манифестацији организованој поводом обележавања осамдесетогодишњице од избијања Словачког народног устанка на Јанковом Врху (Општина Ухровец, Словачка Република).
Представници Архива Војводине, у склопу свечане церемоније, положили су венац на обновљени споменик Словачком народном устанку на Јанковом Врху. Полагање венаца се одвијало под патронатом премијера Словачке, Роберта Фица, а присуствовала су му тројица ресорних министара, преко двадесет посланика Народне раде (скупштине), неколико представника иностраног дипломатског кора (амбасадор Русије), као и бројни истакнути појединци из друштвеног, политичког и културног живота Словачке.
У склопу пријема, презентован је део издавачке и пројектне делатности Архива Војводине, који се односи на тематику српско-словачких културних веза, са посебним фокусом на истраживања, која је Архив Војводине реализовао у правцу афирмације културе сећања на страдале Словаке и Србе у току Другог светског рата на простору данашње АП Војводине. У склопу презентације, али и разговора обављених са истакнутим представницима друштвеног живота, учесници свечаности поводом Словачког народног устанка, опширније су упознати са значајем архивске грађе из Фонда Ф. 183 Архива Војводине, као и са издавачким и изложбеним пројектима, које је Архив Војводине реализовао поводом презентовања архивских докумената из наведеног фонда. У том контексту, директор Архива Др Небојша Кузмановић поделио је неколико десетина примерака двојезичне тематске публикације “Злочини против Словака током Другог светског рата на простору АП Војводине”, али и бројна друга издања везана за тематику српско-словачких тема и културне историје Словака у Србији, које је Архив публиковао у протеклих неколико година. У склопу свечаности, у амфитеатру споменика СНП, организован је богат културно-уметнички програм на којем су учествовали неки од најзначајнијих ансамбала и група са простора Словачке.
Поред обраћања министара, представника савеза антифашистичких бораца и потомака учесника Словачког народног устанка, у склопу манифестације изведена је и драмска реконструкција битке из Другог светског рата са преко тридесетак учесника, као и презентација војне опреме и наоружања из периода Устанка. Посебну атракцију је представљало церемонијално паљење ватре што је обичај који у реалном и симболичном смислу у Словачкој представља сећање на партизанске ватре које су гореле у партизанским четама током антифашистичке борбе, али и симбол слободе кроз који се рефлектује борба словачких партизана, припадника Црвене армије и других учесника Словачког народног устанка у борби против нацистичког окупатора и домаћих фашиста.
Ове године ватру је свечано запалио домаћин делегације Архива Војводине и председник Удружења словачких великана, велики србофил и хуманиста, др Јозеф Шкултети.