Дана 27. новембра 2024. године у Архиву Војводине представљена је књига „Југословенски монархисти и партизани у мађарском листу Делвидек 1942–1943.” аутора Ђорђа Милошевића, објављена ове године у саиздаваштву Издавачке куће „Прометеј” из Новог Сада и Архива Војводине.
У овом необичном делу, дипломирани историчар Ђорђе Милошевић, избором текстова говори много, а властитим коментарима помаже да савремени читалац добро разуме историјске догађаје који су умногоме одредили живот у Србији последњих 80 година. Наиме, књига садржи избор чланака објављених у у периоду од 1942. до 1943. године у дневном листу на мађарском језику Delvidek, који је излазио у граду Сомбору за време мађарске власти од 1941. до 1944. године. У питању су чланци који се у било ком контексту тичу југословенске краљевске војске на територији окупиране Југославије, владе Краљевине Југославије која се налазила у емиграцији као и партизанске војске и њеног руководства.
У жељи да ове историјске изворе учини доступним и оним читаоцима и истраживачима који не говоре мађарски језик, аутор је превео чланке са мађарског на српски језик, класификовао их по темама и својим коментарима покушао дати што непристраснији компаративни суд о садржини чланака хортијевских новинара, као и о закључцима старије и новије српске историографије. На тај начин створио је својеврсну збирку историјских извора на српском језику који нам сведоче о периоду грађанског рата између југословенских монархиста и партизана ,на тлу окупиране Краљевине Југославије у периоду од 1942–1943.
У рецензији дела досподина Зорана Колунџије, коју је у његовом одсуству на промоцији прочитао уредник Издавачке куће „Прометеј” Александар Танурџић, са разлогом стоји да је „…господин Ђорђе Милошевић успео да створи широку слику збивања у првим годинама Другог светског рата и да то коментарише на разумљив, професионалан и што је најважније, крајње добронамеран начин. Кад се мало удаљимо од наших уобичајених и политиком затрованих страсти, кад се преместимо у улогу спољног посматрача, тек онда видимо да за непријатеља у тим тешким ратним годинама нисмо били ни четници ни партизани, већ смо сви били само Срби које треба у што већој мери елиминисати и покорити. Ова књига позива на разум и учи нас да је наша дужност да указујемо и упућујемо на истину.”
О књизи су говорили и др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине, као и сам аутор, који је својим занимљивим излагањем упознао присутне са мотивима који су га потакли на овај озбиљан истраживачки рад, као и са садржином дела по тематским целинама.
Овај издавачки подухват реализован је уз подршку Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, као и Градске управе за културу Града Новог Сада.
Модератор догађаја била је Сања Демировић, архивист.