Дана 16. децембра 2024. године у Архиву Војводине представљена је књига „Одбрана и последњи дани: статус савремене књижевности и уметности” књижевника, филозофа и научног истраживача др Милана Орлића, у издању издавачке куће „Мали Немо” из Панчева.
Др Орлић у својој најновијој књизи анализира статус савремене књижевности и уметности, вредновање и правце развоја српске књижевности, испитујући начине њихове одбране кроз двадесетогодишња истраживања. Упозорава на кризу у којој се књижевност налази у ери вештачке интелигенције, у којој је савремено човечанство суочено са питањем гашења „Гутембергове галаксије” и могућом „смрћу” књижевности, уметности и културе. Према аутору, излаз није само у променама поетичких и естетских поставки, већ и у новом политичком концепту друштва.
Др Орлић (Панчево, 1962) дипломирао је и докторирао на Филозофском факултету Универзитета у Београду, а такође и на Универзитету „Монаш” у Мелбурну. Предавао је на универзитетима у Прагу, Брну, Букурешту, Мелбурну, Паризу и Београду, те учествовао на бројним међународним конференцијама и песничким фестивалима. Аутор је великог броја књига, међу којима могу да се издвоје: О не/стварном (1987), Момо у поларној ноћи (1992), Из поларне ноћи (1995), Записи из поларне ноћи (1997), Бруј миленија (1998), Панчево, варош накрај света (2004), Град, пре него што усним (2005), Жудња за целином (2009), Ардент десир д’уните (2013), Панчево, варош где се Дунав улива у Тамиш (2015) и Андрић, Црњански, Пекић (2017).
За свој књижевни рад добио је бројна признања, међу којима су и престижне награде Милан Ракић, Бранко Миљковић, Исидора Секулић, Просветина награда и Златни прстен (Скопље). Његова поезија и есеји преведени су на двадесетак језика и заступљени у више од 20 домаћих и страних антологија. Члан је Словенске академије уметности и књижевности. Уређивао је часописе Kњижевност, Свеске-АртТек и Transcultural studies.
О књизи су говорили др Борис Булатовић и аутор.
Модератор догађаја била је Сања Демировић, архивист и класични филолог.