Дана 6. децембра 2024. године у Архив Војводине представљена је књига поезије „Путир” проф. др Виктора Радуна Теона, књижевника, есејисте и преводиоца из Новог Сада. Његова седма по реду књига поезије објављена је ове године у саиздаваштву Издавачке куће „Интелекта” и „ВАУ Арс”, Ваљево.
О књизи су, поред аутора, говориле проф. Љиљана Јарић, књижевница, Љиљана Фијат, књижевница и Сања Перић, књижевни критичар, чији надахнути приказ књиге доносимо у целости: „Виктор Радун Теон је песник који враћа достојанство песничкој речи, позивајући нас да будемо сведоци, али и учесници његове песничке светковине. Стрпљиво, пажљиво и посвећено гради свој поетски храм, испитујући на који начин један камен приања уз други, једнако као што у стиховима трага за тајном како једна душа у љубави приања уз другу. Блискост тако постаје основна нит његових песама. Усудивши се да ’чита лица странаца’, он отвара могућност да му они постану ближњи, или барем ближи, што је у складу са идејом целе збирке: сјединити се, постати једно, упркос двојностима и распуклинама света. Правећи ’од својих фрагмената еликсир’, он је одан идеји да је целовита слика света – у поезији – могућа, те тако његов еликсир није само лек, него и извор нове виталности и снаге. Вешт у освајању нових песничких територија, Радун показује како је увек спреман за изазов, чиме његов стих ’мами ме пучина’ постаје право гесло духовне радозналости и трагања за смислом. Путир нас на тај начин напаја смислом, спирајући речју све оно што не служи нашем самооткрићу.”
Виктор Радун Теон, рођен је у Скопљу, Македонија. Од 1991. живи у Новом Саду. Запослен је као професор на Факултету савремених уметности у Београду, при универзитету Привредна академија, Нови Сад. Пише поезију, прозу, есеје и критике, бави се филозофијом и студијама будућности. Пише новинарске чланке за разне часописе и портале, преводи са енглеског и македонског на српски језик и обрнуто. Његова дела превођена су на шпански, руски, кинески, арапски, румунски, македонски, словеначки и бугарски језик. Иза себе има објављених 15 књига, преко 70 научних и стручних радова, преко 50 есеја и књижевних критика. Приређивач је и коприређивач три песничке антологије и оперативни оснивач фундаменталног хуманизма и Покрета „Метафора”.
Члан је Удружења књижевника Србије, Матице српске, Друштва новосадских књижевника, Удружења новинара Србије, Удружења новинара Војводине и нових медија, Међународне етичке академије (International Academy of Ethics) и Института за науку, културу и уметност (ИНАКУ).