ОДРЖАНА ПРОМОЦИЈА МОНОГРАФИЈЕ „СВЕТ МОЗАИКА ЂУРЕ П. РАДЛОВИЋА”

Дaна 14. октобра 2024. године у Архиву Војводине   представљена је монографија „Свет мозаика Ђуре П. Радловића”аутора проф. др Јовице Тркуље. Драгоцен  документ о лепоти српске сакралне уметности и стваралаштву проф. др  Ђуре П. Радловића, једног од најзначајнијих мозаичара у региону, издали су ове године  саиздавачи Народна библиотека „Јован Поповић” Кикинда, Досије студио и Храм Христа Спаситеља у Бањалуци.

Одузимају дах, блаже и обасјавају душу. Пред њима се плаче, радује и моли. Тако се могу описати мозаици које је последњих шест деценија стварао проф. др Радловић и којима је оставио свој уметнички печат на Цр­кви Све­те Пет­ке на Ка­ле­мег­да­ну,  Цр­кви Све­тог Мар­ка у Београду, Цр­кви Све­тог Пе­тра и Па­вла, Хра­му Хри­ста Спа­са у Бањалу­ци, ма­на­сти­ру Ва­си­ли­ја Остро­шког у Би­је­љи­ни и многим другим. Круна његовог рада је мозаик Христа Спаситеља на престолу, у београдској Цркви Светог Марка. Овде се налази и мозаик „Благовести”, за који је Радловић посебно везан.

Аутор монографије, др Јовица Тркуља, рођен је у Кикинди 1952. године. Дипломирао је, а потом  магистрирао и докторирао  1986. године на Правном факултету Универзитета у Београду. На истом факултету радио је од 1976. године и биран је у сва универзитетска звања за предмет Политички систем. Био је шеф Катедре за јавно право Правног факултета, председник Одбора за професионалну етику Универзитета у Београду и члан  Сената Републике Српске. Аутор је многобројних књига, а поред монографских издања објавио је преко 500 чланака, осврта, приказа и интервјуа у часописима и новинама.

Поред текстуалног дела који читаоцу приближава животни и стваралачки пут Ђуре П. Радловића, књига садржи и фотографије најзначајнијих Радловићевих мозаика сакралне тематике, критичке текстове еминентних стручњака, као и     фото-документацију о животном путу и делу проф. Радловића.

Монографија је посвећена учитељу Живу Миркову, који је Радловића као ђака осмолетке увео у лепоте ликовног стваралаштва. О том односу на промоцији је говорила   проф. др Смиљана Ж. Мирков, ћерка Живе Миркова. О раду  свог дугогодишњег колеге говорио је и проф. Радомир Кнежевић,  рецензент књиге, након чега је уследило излагање аутора монографије, праћено видео-презентацијом.

Изузетно занимљивој промоцији посебно је допринело лично обраћање самог проф. Радловића као „agensa movens-а” ове репрезантативне, и на српским просторима, јединствене монографије. Уметник је поделио са публиком своје успомене на почетке рада, као и даље усавршавање у мозаику, једној од најтежих и најтрајнијих сликарских техника.

Модератор догађаја била је Сања Демировић, архивист.

Scroll to Top