ОТВОРЕНА КОЛЕКТИВНА ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА „ЗЕЛЕНА ГРАНА НОВОГ САДА”

У организацији Удружења за науку, културу и комуникације „Византинаö, 5. децембра 2024. године отворена је изложба фотографија под називом „ЗЕЛЕНА ГРАНА НОВОГ САДА”, посвећена свету дрвећа и њиховом очувању, са циљем да се укаже на еколошки потенцијал и њихову заштиту, као и да у уметничком погледу дрвеће обликују и визуелни идентитет града Новог Сада.

Изложба је свечано отворена уз мини концерт класичне музике у извођењу Милана Милановића, а потом се публици обратила Валентина Чизмар, организатор колективне изложбе и оснивач удружења „Византина”. „Изложба открива један нови врт, један Нови Сад, уметничке и друге перцепције света дрвећа, њихову лепоту и разноврсност без које би свет био попут пустиње. Дрво је живо биће. То најбоље осећамо кад смо у природи и њиховој близини и са њима комуницирамо, а њихово постојање смо могли интензивније да осетимо када смо били сведоци прошлогодишње олује у којој је дрвеће чупано из корена и доживело страдање. Утолико ова изложба подиже свест о нужности да се бринемо о њима и чувамо их, обнављамо, садимо и волимо.” Организаторка изложбе је подсетила на значење и какво је дрвеће имало у прошлости, у традицији, религији, митологији, осврћући се на значење храста као светог дрвета Словена и Срба, који су нарочито заветне храстове представљали као храмове, као главно место сабирања у једну духовну заједницу, а осврнула се и на идеје о дрвету као дрвету живота и дрвету сазнања.

На фотографијама су представљене разноврсне врсте – храст, липа, бреза, орах, јабука, дуња, јапанско дрво, топола, платан, чемпрес, јела, тиса, кестен, кисело дрво, багрем, кисели руј и друге, а међу њима је и дрво Гинко билобе, које је проглашено спомеником природе 3. категорије и старо је преко 100 година. Организатор изложбе др Чизмар је истакла да таквих стабала старости преко 100 година постоји око десет у Новом Саду и околини, а међу њима је и лондонски платан у дворишту школе „Милош Црњански”, 2 храста у Каменичком парку и други.

Приказане фотографије бележе различиту врсту дрвећа заступљену на различитим подручјима Новог Сада, укључујући дрвеће из новосадских паркова, пасажа и башта кафића, дрвеће крај Дунава, са новосадских улица (Подбаре, Лимана, Сајмишта, Центра, Петроварадина, Телепа, Салајке, Роткварије итд.), дрвеће крај значајних грађевина, али и сцене дрвећа које је страдало током олује 2023. године.

Аутори фотографија су: Кристина Вереш, Слађана Пантелић, Вероника Вујачић, Нада Кременовић, Сања Демировић, Зоран Петровић, Љубенко Звиздић, Ана Зоговић, Ђорђе Опсеница, Гавра Веселиновић, Светлана Кара, Светислав Стојановић, Валентина Чизмар, Тијана Димић, Мирјана Чизмар и Љиљана Дожић.

У оквиру пројекта је покренут и зборник књижевних радова посвећен теми дрвећа под називом „Зелена грана града”, а на изложби су своје песме казивали Гордана Ђилас, Сунчица Радуловић, Нада Кременовић, Јелена Пухач Крстић, Валентина Чизмар, Михајло Крстић који је прочитао песму за децу од свог оца Банета Крстића из Гаравог сокака и песму Веселина Милићевића. Светлана Кара је прочитала песму на руском језику од песника Николаја Јерјомине из Санкт Петербурга, а Валентина Чизмар песму од Андреја Радуловића, аутора који су заступљени у будућем зборнику, међу којима су и следећи аутори: Ана Зоговић, Ања Ћопић, Валентина Вулић, Веселин Милићевић, Весна Кораћ, Гордана Ђилас, Гордана Смуђа, Гавра Веселиновић, Данило Јокановић, Душан Радак, Дејан Дионисије Николић, Зденка Валент Белић, Зоран Недељковић, Љубомир Тадић, Мирјана Штефаницки Антонић, Наташа Бундало Микић, Небојша Јеврић, Олена Планчак Сакач, Перица Милутин, Стефана Новаковић, Слободан Чуровић, Иља Кнежевић, Елена Козарски, а зборник је отворен за пријем радова до почетка фебруара 2025.

Модератор овогодишње изложбе је др Валентина Чизмар, председник Удружења „Византина” из Новог Сада.  

Пројекат је подржан од стране Градске управе за културу Града Новог Сада, а у реализацији пројекта је учествовало и удружење КРУГ 3, чланови школе фотографија Арс Академија, и чланови удружења књижевних и ликовних стваралаца „Стазе”.

Scroll to Top