СРПСКО-СЛОВАЧКЕ КУЛТУРНЕ ВЕЗЕ И НАЦИОНАЛНИ ИДЕНТИТЕТИ: ТЕМАТСКИ ЗБОРНИК РАДОВА / SRBSKO-SLOVENSKÉ KULTÚRNE STYKY A NÁRODNÉ IDENTITY: TEMATICKÝ ZBORNÍK PRÁC

уредници Вања Глишин, Кристијан Обшуст, Мирослав Кмећ
СРПСКО-СЛОВАЧКЕ КУЛТУРНЕ ВЕЗЕ И НАЦИОНАЛНИ ИДЕНТИТЕТИ: ТЕМАТСКИ ЗБОРНИК РАДОВА
redaktori Vanja Glišin, Kristijan Obšust, Miroslav Kmeť
SRBSKO-SLOVENSKÉ KULTÚRNE STYKY A NÁRODNÉ IDENTITY: TEMATICKÝ ZBORNÍK PRÁC

За издаваче / Za vydavateľov
Др Миша Стојадиновић, директор, / Dr. Miša Stojadinović, riaditeľ
Институт за политичке студије, Београд / Inštitútu štúdií, Belehrad
Др Небојша Кузмановић, директор, / Dr. Nebojša Kuzmanović, riaditeľ,
Архив Војводине, Нови Сад / Archív Vojvodiny, Nový Sad


Лектура и коректура / Lektorovanie a korektúry
Ивана Гачић / Ivana Gačićová

Језички уредник / Jazykový lektor
Мр. Мартин Кмећ / Mgr. Martin Kmeť

Технички уредник / Technický redaktor
Татјана Цавнић / Tatjana Cavnićová

Преводи / Preklady
Мартин Пребуђила / Martin Prebudila

Штампа / Tlač
САЈНОС, Нови Сад / SAJNOS, Nový Sad

Тираж / Náklad
300 / 300

Српско-словачки односи имају дугу и богату историју, испреплетену вишедимензионалном политичком, дипломатском, економском, привредном, културно-уметничком и научно-образовном сарадњом. Организација научног скупа и приређивање овог тематског зборника, представља први корак у заједничкој научној сарадњи између три реномиране установе: Института за политичке студије из Београда, Архива Војводине из Новог Сада и Филозофског факултета Универзитета Маћеја Бела из Банске Бистрице. Континуитет добрих односа без хијатуса који бележимо последњa два века између Срба и Словака, представља својеврсни социолошки и друштвени феномен који је у извесном смислу раритетан на простору југоисточне Европе. Повод за организацију научног скупа под насловом „Српско-словачке културне везе и национални идентитети” и приређивање зборника научних радова у ком смо сабрали еминентне научне раднике и професоре из Републике Србије и Словачке Републике, управо је консеквентно настало услед сета комплексних констелација, а који се односе управо на хронолошку осу перманентно добрих односа између Срба и Словака. Акцептујући и пратећи ову чињеницу, у зборнику је публиковано шеснаест радова који су написани на српском, словачком, као и енглеском језику. Публиковање овог зборника у извесном смислу представља пионирски подухват, будући да зборник радова представља темељан приказ веза између два народа и поставља стабилне основе за даљу свеобухватну сарадњу што се манифестује и кроз чињеницу да је ово први тематски зборник који се бави српско-словачким културним везама, а који је и у формалном смислу публикован у суиздаваштву претходно наведених институција са простора Словачке Републике, односно Републике Србије.

Srbsko-slovenské vzťahy majú dlhú a bohatú históriu, prepletenú mnohorozmernou politickou, diplomatickou, hospodárskou, priemyselnou, kultúrno-umeleckou a vedecko-vzdelávacou spoluprácou. Organizácia vedeckého stretnutia a príprava tohto tematického zborníka je prvým krokom k spoločnej vedeckej spolupráci troch renomovaných inštitúcií: Inštitútu politológie z Belehradu, Archívu Vojvodiny z Nového Sadu a Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Belu z Banskej Bystrice. Kontinuita dobrých vzťahov bez prerušenia, ktorú zaznamenávame posledné dve storočia medzi Srbmi a Slovákmi, predstavuje akýsi sociologický a spoločenský fenomén, ktorý je v priestore juhovýchodnej Európy v istom zmysle ojedinelý. Príležitosť na zorganizovanie vedeckého stretnutia pod názvom „Srbsko-slovenské kultúrne styky a národné identity“ a prípravu zborníka vedeckých prác, v ktorom sme spojili významných vedcov a profesorov z Republiky Srbsko a Slovenskej republiky, bol práve výsledkom súboru komplexných konštelácií súvisiacich práve na chronologickej osi trvalo dobrých vzťahov medzi Srbmi a Slovákmi. Akceptujúc a v nadväznosti na túto skutočnosť je v zborníku publikovaných šestnásť príspevkov napísaných v srbskom, slovenskom a anglickom jazyku. Vydanie tohto zborníka v istom zmysle predstavuje priekopnícky počin, keďže zborník predstavuje dôkladnú prezentáciu väzieb medzi oboma národmi a vytvára stabilný základ pre ďalšiu komplexnú spoluprácu, čo sa prejavuje aj tým, že ide o prvý tematický zborník, ktorý sa zaoberá srbsko-slovenskými kultúrnymi stykmi, ktorý bol formálne vydaný aj v spoluvydavateľstve spomínaných inštitúcií z územia Slovenskej republiky, resp. Republiky Srbsko.

Scroll to Top