Дана 15.7.2020. године у Архиву Војводине, свечано је потписан протокол о сарадњи са Српским археолошким друштвом.
Протокол је у име Архива Војводине потписао директор др Небојша Кузмановић, а у име Српског археолошког друштва, његов председник др Адам Црнобрња.
На састанку коме су присуствовали председник Српског археолошког друштва др Адам Црнобрња, директор Архива Војводине др Небојша Кузмановић и помоћник директора Архива Војводине Кристијан Обшуст, конкретизована је сарадња између Архива Војводине и Српског археолошког друштва у контексту заједничке реализације пројекта ПЛАТФОРМА УГРОЖЕНА БАШТИНА, чији је институционални носилац Архив Војводине, а чија ће реализација започети крајем јула ове године.
Српско археолошко друштво је основано 1. јула 1883. године у Београду. Први председник је био Михаило Валтровић, архитекта по образовању, археолог по вокацији, први професор археологије на Великој школи (од 1881. године) и чувар (кустос) Народног музеја у Београду. Поред њега, оснивачи су били и Драгутин С. Милутиновић, професор Велике школе, Јован Бошковић, професор Велике школе, Јован Драгашевић, пуковник, Јован Жујовић, професор Велике школе, Љубомир Ковачевић, управитељ Учитељске школе, Нићифор Дучић, библиотекар и Светомир Николајевић, професор Велике школе.
Тематска ПЛАТФОРМА УГРОЖЕНА БАШТИНА покренута је у склопу интердисциплинарне пројектне активности Архива Војводине као посебан ОНЛАЈН пројекат посвећен темама везаним за угрожену покретну и непокретну културну баштину, као и за уништавање културне баштине у савременом друштвеном и политичком контексту.
Концепција пројекта је експерименталног карактера и одвија се у сарадњи са неколико институција, као и појединаца из области архивистике, историје, историје уметности, архитектуре, антропологије, социологије, археологије и културологије.
Платформа је конципирана у неколико целина:
- Вести– Категорија у склопу које се објављују вести које се односе на материјалну и нематеријалну културну баштину која је изложена различитим степенима угрожености, односно на информације које су везане на различите аспекте тематике угрожених споменика културе и културног наслеђа као целине.
- Угроженост архивске грађе– Категорија у склопу које су публиковани краћи прикази који се односе на физичке, хемијске, биолошке, као и људске факторе који доводе до оштећења архивске грађе.
- Стручни коментари и анализе– Представља категорију у којој су публиковани различити научно-популарни и стручни текстови везани за различите аспекте споменичке баштине на простору Републике Србије, у региону, као и на најзначајније споменике културе који су изложени девастацији, а који носе епитет светске културне баштине, односно цивилизацијског наслеђа.
- Тематске целине– Представља категорију усмерену на мапирање различитих локација, односно на мапирање споменика културе који су изложени различитим природним и друштвено-политичким факторима који их доводе у опасност. У географском, односно просторном контексту, ова категорија је подељена на следеће тематске целине:
- Угрожени и девастирани археолошки локалитети на простору Републике Србије и проблем „археолошког“ криминала.
- Угроженост културне баштине са српском етничком атрибуцијом на простору АП Косова и Метохије.
- Угроженост културне баштине са српском етничком атрибуцијом на простору Републике Хрватске.
- Уништена и угрожена баштина са југословенским предзнаком (споменици НОБ-а) на простору Републике Хрватске.
- Ишчезла и уништена јеврејска културна баштина на простору АП Војводине.
- Ишчезла и уништена сакрална културна баштина на простору АП Војводине.
- Нестајање нематеријалне културне баштине на простору Републике Србије и могућности везане за ревитализацију.
Интитуционални носилац овог пројекта је Архив Војводине, док су партнерске организације на његовој реализацији Српско археолошко друштво, Етнографски институт Српске академије наука и уметности и Депертман за географију, туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду.