Музеји Србије, десет дана од 10 до 10

АРХИВ ВОЈВОДИНЕ НОВИ САД – установа културе од националног значаја
учествује у манифестацији МУЗЕЈИ СРБИЈЕ, ДЕСЕТ ДАНА ОД 10 ДО 10

Од 9. до 18. маја 2015, биће одржана манифестација Музеји Србије, десет дана од 10 до 10, под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије и уз подршку Секретаријата за културу и информисање АП Војводине и Делегације Европске уније у Србији. Више информација о манифестацији можете прочитати на сајту Народног музеја.

АРХИВ ВОЈВОДИНЕ НОВИ САД – установа културе од националног значаја
учествује у манифестацији МУЗЕЈИ СРБИЈЕ, ДЕСЕТ ДАНА ОД 10 ДО 10

Од 9. до 18. маја 2015, биће одржана манифестација Музеји Србије, десет дана од 10 до 10, под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије и уз подршку Секретаријата за културу и информисање АП Војводине и Делегације Европске уније у Србији. Више информација о манифестацији можете прочитати на сајту Народног музеја.

Aрхив Војводине (Дунавска 35, улаз са Рибље пијаце) ће се на манифестацији представити изложбом архивских докумената Војводство Србија и Тамишки Банат (1849–1861) коју ће публика моћи да обиђе уз стручно вођство у галерији Архива, од 9. до 18. маја 2015, од 10.00 до 22.00 сатa, а током Европске ноћи музеја 16–17. маја од 10.00 до 01.00 сат; Колективне посете треба да буду најављене дан раније у односу на посету, телефоном 021 4891833 или e-mail: info@arhivvojvodine.org.rs

Војводство Србија и Тамишки Банат (1849–1861) је била круновина Аустријског царства, која је декларативно представљала аутономију српског народа. У круновини су у време Баховог апсолутизма грађанске и националне слободе биле спутаване и гушене. Ипак, и у таквим условима, српска национална идеја је била жива.

Беч је сматрао да Војводство Србија и Тамишки Банат представља награду и високи дар милости Србима за учешће у Револуцији 1848/49, на страни двора. Међутим, Срби нису били задовољни таквим решењем, јер је нова круновина у великој мери одступала од Војводовине Србије прокламоване на Мајској скупштини 1848. године.

У време Војводства Србије и Тамишког Баната Срби су чували своју националну идеју учествујући у раду управних и судских институција и служби, бавећи се привредом, бригом о српским школама и неговањем властите културе. На тај начин је одржан континуитет идеје српске аутономије у Хабзбуршкој монархији. После Револуције 1848/49, идеја је у потпуности сазрела и показала се савременом, припадајући општем европском духу развоја грађанске и националне свести.

Назив нове круновине је био Војводство Србија и Тамишки Банат, често се називала и Српско Војводство и Тамишки Банат или једноставно Војводина.

 

Scroll to Top