Дана 15. новембра 2024. године свечано је отворена изложба под називом „Алфред Нобел, Нобелова награда за мир, добитници Нобелове награде за мир 1901–2023. и миротворни пројекти, брана против Трећег светског рата” аутора академика Војислава Девића.
Изложба је организована са циљем да се домаћа јавност упозна са значајем Швеђанина Алфреда Нобела, Нобелове награде за мир, 112 појединаца и 27 међународних институција, добитника Нобелове награде за мир из 51 државе од 1901. до 2024. године. Овом јединственом миротворном изложбом шаље се порука подељеном и завађеном свету да се у једној од најстрадалнијих држава Европе у другом миленијуму Хришћанства, у Републици Србији, у АП Војводини и Граду Новом Саду стварају и иницирају миротворни пројекти за Балкан (за Косово и Метохију и Босну и Херцеговину), Подунавље, Европу, Евро–Азију, Украјину, свет и Свети град Јерусалим, који могу да лече и помире човечанство.
Пројекат је реализован уз финансијску подршку Градске управе за културу Града Новог Сада, Стратег пројекта д.о.о. Нови Сад и Фондације Вудро Вилсон.
Војислав Девић рођен је 1952. године у Новом Саду. Дипломирао је на урбанистичком смеру Архитектонског факултета у Београду, након чега је специјализирао урбанизам на Универзитету ПАРИЗ VIII у Сен-Денију. Изабран у звање професора и академика на Међународној словенској академији наука, обрaзовања и уметности у Москви 1995. године. Директор је „Стратег пројекта Нови Сад”, саветник Географског института САНУ „Јован Цвијић” у Београду и управитељ Фондације „Матица мира” Нови Сад. Аутор је 16 самосталних изложби, 12 књига, 43 двојезичне српско-енглеске Инфо карте и 12 миротворних пројеката.
Посетиоцима на свечаном отварању обратио се др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине, након чега је уследило видео-обраћање путем снимљене поруке проф. др Радмиле Накараде, социолога, директора Центра за студије мира и редовног професора Факултета политичких наука. Изложбу је отворио проф. др Илија Кајтез, социолог, филозоф, педагог, књижевник и пуковник у пензији. Аутор академик Девић је у свом обраћању истакао да морамо искористити моћ мира и миротворства као покретачку снагу позитивних промена у овим немирним, ратним и предратним временима.
Након свечаног отварања одржан је Округли сто на тему којом се бави изложба.
Модератор догађаја била је Сања Демировић, архивист.